Kategorie
Producent
Rozmiar ramy
Dostępność
Cena
-
od
do
Promocja
Co to jest rower MTB?
Rowery MTB (z angielskiego Mountain Terrain Bike) to najprościej mówiąc popularne w Polsce „rowery górskie”. Rowery górskie pozwalają przemierzać bardzo trudne tereny. Zazwyczaj mają mocniejszą, bardziej wyprostowaną ramę oraz oferują większy prześwit, aby pokonać skały, kłody, koleiny itp. Rowery MTB mogą wytrzymać wiele naprężeń i obciążeń, dzięki czemu pozwalają rowerzcyście wygodnie pokonywać nierówności terenu i przejeżdżać przez przeszkody, które może napotkać na szlaku. Rowery MTB mają zazwyczaj szerokie koła, które zapewniają pokaźniejszą przyczepność i trakcję na różnych powierzchniach, w tym na żwirze, ziemi, skałach i piasku. Ciśnienie w oponach rowerów górskich jest mniejsze niż w rowerach szosowych, ze względu na ich większą objętość i lepszą trakcję oferowaną przez bardziej miękkie opony. Obręcze i szprychy w kołach rowerów górskich są mocniejsze i bardziej wytrzymałe, aby sprostać bardziej szorstkiej jeździe, z którą wiąże się prawdziwe kolarstwo górskie.
Rowery MTB
Rower damski Unibike Fushion Lady 29
Fusion Lady 29 to damski, rekreacyjny rower górski o lekko sportowym charakterze, który pozwoli na zdobywanie formy i umiejętności jazdy w terenie.
Dostępność: DOSTĘPNY
Wysyłka w: 24 godziny
Charakterystyka roweru górskiego MTB
Ramy w rowerach górskich
Większość ram rowerów górskich klasy podstawowej to ramy stalowe, ze względu na wytrzymałość i trwałość materiału oraz stosunkowo niską cenę stali. Wadą stali jest jej waga i to, że może być podatna na rdzewienie. W miarę jak materiały stają się bardziej zaawansowane, cena wzrasta. Następne na drabinie są ramy wykonane z aluminium, które są lekkie, odporne na rdzę i stosunkowo mocne, ale nie są odporne na złamanie w czasie, gdy są poddawane powtarzającym się naprężeniom. Rowery MTB są dostępne z ramą wykonaną z włókna węglowego. Ramy te są podobne do ram z aluminium, ponieważ są lekkie, odporne na rdzę i bardzo wytrzymałe, ale również podatne na pęknięcia, ale kiedy się psują, dzieje się to nagle i zazwyczaj w najgorszym możliwym momencie. Rama musi być dopasowana do naszych potrzeb, a przede wszystkim wymagań, które stawiane są przez rowerzystę.
Kierownica w rowerach MTB
Kierownica roweru MTB jest zazwyczaj płaska i wychodzi prosto ze wspornika. Dzięki szerszemu uchwytowi, zazwyczaj na szerokość ramion, kierownica ta pozwala rowerzystom siedzieć w wyprostowanej pozycji i zapewnia lepszą widoczność oraz kontrolę nad rowerem podczas jazdy w górę i w dół.
Konstrukcja w rowerach górskich MTB
Konstrukcja roweru górskiego MTB pozwala rowerzystom siedzieć w pozycji wyprostowanej, która zapewnia im najlepszą kontrolę nad rowerem, z dobrze umiejscowionym środkiem ciężkości i możliwością przesunięcia ciężaru do przodu lub do tyłu, aby zapewnić równowagę i dostosować się do zróżnicowanego terenu.
Przełożenia w rowerach górskich
Rowery górskie MTB mają szeroki zakres przełożeń, co pozwala im radzić sobie z szerokim zakresem terenu. Dzięki niskim biegom, które są znacznie niższe niż w większości rowerów szosowych, rowerzyści są w stanie łatwiej pokonać niektóre niegodziwe, strome wzniesienia. W górnej części zakresu przełożeń, rowery górskie zazwyczaj nie mają tak wysokich przełożeń, jak w przypadku rowerów szosowych. Rzadko zachodzi potrzeba uzyskania dużej prędkości, takiej jak w rowerze szosowym, a zbyt duże, garbate opony nie sprzyjają szybkiej jeździe.
Jakie pedały do rowerów górskich?
Podstawowy rower górski MTB jest wyposażony w pedały platformowe. Jest to przydatne, jeśli jesteś typem rowerzysty, który często stawia stopy. Inni, bardziej zaawansowani rowerzyści mogą preferować klipsy na palce lub nawet pedały bezklamrowe, które umożliwiają przymocowanie butów z knagami do pedałów, ale ludzie mają różne poziomy komfortu, jeśli chodzi o pełne przymocowanie do roweru górskiego, biorąc pod uwagę różnorodność napotkanego terenu i częstą potrzebę opuszczenia stóp na ziemię.
Akcesoria rowerowe MTB
Do roweru górskiego można dokupić cyklokomputer, pompkę do ramy, torbę na narzędzia, bidon i klatkę. Ponadto, biorąc pod uwagę trudny charakter jazdy i częste oddalenie od "cywilizacji", które występuje na trasach rowerów górskich, wielu rowerzystów górskich nosi zestawy narzędzi wyposażone w znacznie więcej narzędzi i części zamiennych niż ich koledzy z szosy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru MTB?
Uważaj też na tanie, ciężkie rowery górskie sprzedawane przez masowych detalistów. Choć mogą one oferować elegancko wyglądające przednie i tylne amortyzatory, generalnie dodają one dużo wagi do ramy, a wykonane z tanich komponentów, nie wytrzymają zbyt długo w żadnych trudnych warunkach jazdy.